Čikagoje praūžė jubiliejinė sporto šventė  – 70-osios ŠALFASS žaidynės

Dainius Ruževičius

Gegužę visus JAV ir Kanados lietuvių sportininkus bei jų gerbėjus suvienijo didžiausia išeivijos sporto šventė – jubiliejinės 70-osios Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) žaidynės.

Keturių sporto šakų – krepšinio, stalo teniso, biliardo ir boulingo – varžybose dėl ŠALFASS apdovanojimų kovojo apie 400 sportininkų iš keliolikos JAV valstijų, taip pat Kanados ir netgi Jungtinės Karalystės. Dar įvyko ir specialus proginis Čikagos lietuvių bėgimo klubo skaičių 70 „išbėgimas“, o taip pat Luko Kulbio greitųjų šachmatų varžybos Pasaulio lietuvių centre.

Būtent Čikagos lietuvių bėgimo klubas atidarė 70-ąsias žaidynes. ŠALFASS jubiliejų pažymintis skaičius 70 nubėgtas Lemonto – lietuviškiausio JAV miestelio gatvėmis. Septyni bėgikai įveikė 7 mylias – už kiekvieną ŠALFASS gyvavimo dešimtmetį.

Lietuvių pasididžiavimo krepšinio varžybose, surengtose penkiose salėse, tris dienas grūmėsi net 28 komandos.

Stipriausios – vyrų A grupės nugalėtoja tapo ir dar 2019 m. iškovotą čempionės titulą apgynė Niujorko „Geležinio Vilko“ komanda, finale 46:39 nugalėjusi Čikagos lietuvių krepšinio lygos (ČLKL) čempionę – “Juodkrantės” ekipą.

Vyrų B grupės nugalėtoja tapo darniai rungtyniavusi Detroito “Kovo” komanda, lemiamoje dvikovoje 56:42 nugalėjusi užjūrio lietuvių studentų rinktinę.

Kartu su suaugusiais jubiliejinėse ŠALFASS žaidynėse varžėsi ir 8 jaunučių komandos. Šiose varžybose daugiausiai apdovanojimų į savo kraitį susižėrė šeimininkai Čikagos „Lituanica“ klubo jaunieji krepšininkai.

Sklandžiai vykusių krepšinio varžybų bei vienas iš ŠALFASS žaidynių organizatorių Aurimas Matulevičius, pasibaigus krepšinio batalijoms, pabrėžė, kad šios ŠALFASS žaidynės viršijo visus lūkesčius.

„Visas varžybų dienas krepšinio aikštelėse vyravo atkaklios dvikovos ir pakili sportinė dvasia. Tą patvirtino ne tik varžybų dalyviai, bet ir šiose žaidynėse apsilankę žiūrovai, kurių padėkos ir sveikinimai tik patvirtino itin sėkmingai pasibaigusias jubiliejines žaidynes” – akcentavo A.Matulevičius.

Prie stalo teniso stalų – rekordinis dalyvių skaičius

Net 28 sportininkai savo jėgas išsiaiškino prie stalo teniso stalų. Kartu su vyrais dėl ŠALFASS apdovanojimų varžėsi ir keturios moterys. Jų grupėje stipriausia buvo čikagiškė Brigita Dubrindis, finale palaužusi Zitą Bayr. Bronziniu apdovanojimu džiaugėsi buvusi ilgametė JAV Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Sigita Šimkuvienė-Rosen.

B.Dubrindis, poroje su Z.Bayr, stipriausia buvo ir moterų dvejetų varžybose, aplenkusios sidabriniais apdovanojimais pasidabinusį S.Šimkuvienės ir Onutės Stanevičiūtės-Mills iš Toronto (Kanada) duetą.

Dar vieną – trečią – aukso medalį varžybų šeimininkė B. Dubrindis iškovojo kartu su Deiviu Pavasariu dalyvaudama mišrių dvejetų varžybose. Čia antri liko Gediminas Mickus ir Z. Bayr, o bronziniais medaliais pasidabino Petro Ševalkovo ir S.Šimkuvienės-Rosen pora.

Pagrindinėje – vyrų vienetų varžybų – kovoje akis į akį susitiko Gediminas Mickus ir Paulius Gurklys. Atkaklioje dvikovoje pajėgesnis buvo ŠALFASS nugalėtojo taurę ir auko medalį iškovojęs Gediminas.

Bronzinį apdovanojimą, rungdamasis su gerokai už save jaunesniais varžovais, iškovojo 72 metų niujorkietis P.Ševalkovas. Šis daugkartinis įvairių stalo teniso varžybų nugalėtojas šiose žaidynėse gynė 2019 m. Naujajame Džersyje vykusių 69-ųjų ŠALFASS varžybų nugalėtojo titulą, kurį perleido savo jaunesniems kolegoms.

Vis dėlto, vyriausias ŠALFASS žaidynių dalyvis neliko be aukščiausios prabos apdovanojimo neliko: P. Ševalkovas, kartu su savo kraštiečiu iš Niujorko D.Pavasariu buvo nenugalimi vyrų dvejetų varžybose. Jose šis seniausio išeivijos sporto klubo, dar 1903 m. įkurto Niujorko LAK nariai finale palaužė Aurimo Žemaitaičio ir Gedimino Žilio sidabrinį duetą. Vyrų dvejetų varžybų bronzos medaliai atiteko Gediminui Micui ir Mindaugui Bieliauskui.

Net du aukso medalius (vyrų ir mišrių dvejetų) varžybose iškovojęs ŠALFASS Rytų apygardos pirmininkas ir stalo teniso varžybų vadovas D. Pavasaris džiaugėsi itin sklandžiai vykusiomis varžybomis ir rekordiniu jų dalyvių skaičiumi.

„Labai smagu buvo matyti tokį didelį stalo tenisininkų būrį. Man šios ŠALFASS žaidynės buvo vienos įsimintiniausių, kurias galėčiau sulyginti su taip pat Čikagoje, dar 2006 m. vykusiomis varžybomis, jos buvo mano pirmosios. Prabėgus ilgam laikui, džiugu, kad ŠALFASS 70-etis pažymėtas didžia nata. Smagu, kad atsiranda pajėgių jaunų sportininkų, kurie ir vyresnius ir daugiau patyrusius sportininkus priverčia pasitempti.

Šių jubiliejiniu 70-ųjų žaidynių metu bei joms tik pasibaigus supratau bei pajaučiau, ir manau, kad ir daugelis mūsų Šiaurės Amerikos sporto mėgėjų/entuziastų lietuvių tai pastebėjo, kad ŠALFAS sąjunga pakilo į žymiai aukštesnį lygį. Ir už tai aš labiausiai noriu padėkoti organizacijos vadovui – ilgamečiam pirmininkui Laurynui R. Misevičiui. Šis mūsų organizacijos suklestėjimas ir yra Lauryno didžiausias nuopelnas. Tas nuoseklus ir ilgalaikis L.R. Misevičiaus bei jo komandos-valdybos darbas pagaliau sulaukė gausiausio derliaus per pastaruosius 15 metų.

Nors buvo tokių, kurie jau nurašinėjo mūsų organizaciją, kaip skaičiuojančią paskutines dienas. Tad, atvirai pasakius, tikrai didžiuojuosi būdamas ŠALFASS dalele ir pats jaučiuosi pakylėtas mūsų organizacijos sėkmės” – teigė daugkartinis ŠALFASS varžybų nugalėtojas ir prizininkas D. Pavasaris.

Stipriausias – vyro ir žmonos duetas

Ne mažesnio pasisekimo nei kitos sporto šakos šiemetinėse ŠALFASS žaidynėse sulaukė ir boulingo varžybos, į kurias pirmąją dieną susirinko 20 šios azartiškos sporto šakos žaidėjų. Prie keturių takų dėl ŠALFASS apdovanojimų varžėsi 11 vyrų ir 9 moterys, tarp kurių buvo net 4 šeimyniniai vyro ir žmonos duetai.

Daugiau nei keturias valandas trukusiose varžybose taikliausiai įvairiaspalvius ir skirtingo svorio rutulius metė ir aukso medaliais pasidabino būtent vyras ir žmona: pajėgiausių vyrų žaidėjų grupėje nugalėtoju tapo Andrius Ančiulis, o tarp moterų stipriausia buvo Julija Ančiulienė.

Lemiamoje dvikovoje A.Ančiulis įveikė tą patį mėnesį ir tą pačią dieną gimusį savo kolegą Aurimą Bartašką, o kovoje dėl bronzosapdovanojimo Erikas Karaliūnas aidint gausioms ovacijoms įveikė savo tėvą – Darių Karaliūną.

Moterų varžybų finale J.Ančiulienė po dešimties metimų serijos 7 taškais buvo pajėgesnė už Ingridą Jankavičius, o trečioji vieta atiteko Žanetai Matusaitei, kuri įveikė Vaidą Bartašką.

Vyrų B grupės nugalėtoju tapo Ovidijus Srėbalius, kuris nežymia taškų persvara įveikė Kęstutį Rekešių. Trečioji vieta atiteko Ričardui Baranauskui, kuris originaliais savo kamuolio metimais įveikė šių eilučių autorių Dainių Ruževičių. Šią nesėkmę kovojant dėl medalio jam praskaidrino žmonos Ingridos Ruževičienės sidabro medalis, iškovotas moterų B grupės varžybose. Finale Ingrida nusileido ŠALFASS nugalėtoja tapusiai savo pusseserei Gitanai Šidlauskas. Trečiąją vietą iškovojo Jolanta Janušienė, kovoje dėl bronzinio medalio įveikusi Ramutę Žiogienę.

Ne ką mažiau aistrų sukėlė ir sklandžiai, o kartu ir atkakliai vykęs inauguracinis biliardo „aštuoniukės“ turnyras, prie žaidimo stalų sukvietęs 11 šios sporto šakos gerbėjų. Taikliausiai kamuoliukus į stalo skyles rideno ir savo meistriškumą prieš kitus turnyro dalyvius įrodė Kęstutis Puidokas, aplenkęs šio ŠALFASS biliardo turnyro organizatorę Karoliną Mažeikaitę bei bronzos medalį iškovojusį Svajūną Mirinavičių.

Žaidynių sėkmė pranoko lūkesčius

Apibendrindamas sklandžiai prabėgusias jubiliejines ŠALFASS žaidynes šios seniausios ir stambiausios išeivijoje sporto organizacijos vadovas L.R.Misevičius pabrėžė, kad Čikagoje surengta sporto šventė pateisino savo vardą ir pranoko visus lūkesčius.

„Dar likus trims mėnesiams iki žaidynių pradžios buvo iškilęs klausimas, ar išvis bus surengtas šis tradicinis ŠALFASS sporto renginys. Popandeminis laikotarpis ŠALFASS vadovybei pasėjo nemažai abejonių ar sportininkai panorės varžytis žaidynėse, ar susirinks komandos ir ar verta jas organizuoti. Kai kurie ŠALFASS valdybos nariai netgi tyliai siūlė nutraukti organizacijos veiklą. Tačiau, pasitarę su ČLKL vadovu Aurimu Matulevičiumi, nepaisant skeptikų nuomonės, nutarėme surizikuoti ir organizuoti šias jubiliejines žaidynes. Ir mums pavyko. Ir dar kaip! Gausių varžybų dalyvių skaičiumi ir savo sėkme jos pranoko visų mūsų lūkesčius.

ŠALFASS yra bene svarbiausia mano gyvenimo dalis ir jeigu aš rytoj atsikelčiau ir nebūtų “Šalfo” – ko gero, gyvenimas netektų prasmės. Per 15 metų, man vadovaujant ŠALFASS organizacijai žmonės išsakė visko: vieni minėjo, kad neišsilaikysime, kiti siūlė tyliai atšvęsti ŠALFASS jubiliejų ir uždaryti šią organizaciją, pareikšdami, kad šios lietuvius vienijančios sportinės grandies visai nereikia. Tačiau realybė parodė ką kitą – į žaidynes sugūžėjo apie 400 sportininkų iš daugiau nei dešimties JAV valstijų bei Kanados ir netgi Didžiosios Britanijos. Tad ir natūraliai iškyla retorinis klausimas – ar buvo verta surengti žaidynes?

Turėdami vos 3 milijonus žmonių, mes lietuviai, daugelyje veiklos sričių negalime būti geriausi, stipriausi, garsiausi, bet mes, garsindami Lietuvos vardą, galime būti stiprūs ir vieningi tam tikruose dalykuose, o vienas iš jų yra sportas” , – prabėgusių jubiliejinių žaidynių sėkme džiaugėsi L.R.Misevičius.

Jis priminė ir tvirtai užtikrino, kad dar didesnio išeivijos sportininkų būrio mes kartu sulauksime jau netrukus, liepos 14-17 dienomis, Druskininkuose vyksiančiose XI Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, į kurias ruošiasi vykti ir gausi Šiaurės Amerikos bei Kanados sportininkų delegacija.

Verta pažymėti, kad prie sėkmingo 70-ųjų ŠALFASS varžybų organizavimo bei jų vykdomo svariai prisidėjo šių jubiliejinių žaidynių rėmėjai – Lietuvių Fondas, “Tower Communications Expert”, “Timberlake Trucks” (Renatas Lapinskas), taip pat Daiva ir Paulius Majauskai, Donatas Januta bei kiti ŠALFASS rėmėjai.

Na o kasmetinį Lietuvių Fondo piniginį prizą, kurį ŠALFASS vyrų A krepšinio turnyrą laimėjusi komanda skiria savo pasirinktai lituanistinei mokyklai, „Geležinis Vilkas“, savo sudėtyje turėdamas net keletą Teksase gyvenančių krepšininkų ir vyr. trenerį, nutarė skirti Dalase įsikūrusiai “Baltijos” lietuviškai mokymo įstaigai.

Tuo tarpu šeštadienio vakare Pasaulio lietuvių centre Lemonte įvyko iškilminga ŠALFASS 70-čio vakaronė, specialiai šiam savaitgaliui atvykęs Lietuvos krepšinio federacijos atstovas, Nemuno krašto 20-mečių rinktinės treneris Mindaugas Noreika labiausiai nusipelniusiems užjūrio lietuviams įteikė Lietuvos krepšinio šimtmečiui skirtus apdovanojimus, pasirodė „Dance Duo“ sportinių šokių jaunieji šokėjai, gimnastė Mėja Medingytė, režisierius Arvydas Reneckis rode savo kuriamo filmo apie ŠALFASS istoriją fragmentus, o po oficialios programos koncertavo 20-tį šiemet švenčiantys “Cigarai”. Ankstyvą sekmadienį Šv. Mišiose Pasaulio lietuvių centre buvo taip pat pažymėtas ŠALFASS 70-tis, netgi skaitinius skaitė organizacijos prezidentas L.R. Misevičius. Ir ŠALFASS sporto “banga” užsibaigė greituoju šachmatų turnyru, kurį puikiai surengė Čikagos lietuvis L.Kulbis.

Originalus Straipsnis, spausti cia

Permanent link to this article: http://www.salfass.org/sportas/cikagoje-prauze-jubiliejine-sporto-svente-70-osios-salfass-zaidynes/