Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Šiemet savo dešimtmetį švęsiantis Joniškyje esantis Lietuvos krepšinio muziejus šiandien pasipildė didžiausiu savo eksponatu. Muziejaus įėjimo sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik pustonį sveriantis Lietuvos šimtmečio paminklas.
Šios idėjos sumanytojas ir muziejaus direktorius bei įkūrėjas Leonas Karaliūnas atviravo, kad įtaisyti tokio dydžio paminklą ant muziejaus sienos buvo nepaprastai sudėtinga.
“Dirbome beveik tris paras, reikėjo ir krano, ir bokštelių. Paskutinį vakarą, sausio 14-ąją, darbus baigėme iki vidurnakčio likus pusvalandžiui”, – pasakojo krepšinio entuziastas.
Eksponatą sukūrė menininkai iš Šiaulių – Rimas Navickas ir jo pagalbininkas Eduardas Kaltanas, o paminklo atidaryme be Šaulių sąjungos narių, policijos pareigūnų, Joniškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto skyriaus darbuotojų dalyvavo ir 2003-iaisiais į Europos krepšinio sostą Lietuvos rinktinę atvedęs Antanas Sireika.
“Esu tūkstančiu procentų įsitikinęs, kad Lietuvą išgarsino tik krepšinis. Ne Darius ir Girėnas ar dar kas nors, bet krepšinis. Tik vėliau atsirado Romas Ubartas, Rūta Meilutytė, Virgilijus Alekna ir kiti, o iki tol mūsų šalį visi žinojo tik dėl krepšinio. Todėl ir šalies šimtmetį norėjau įamžinti su paminklu krepšiniui vieninteliame Lietuvoje krepšinio muziejuje”, – teigė L. Karaliūnas.
Ant šimtmečio paminklo išgraviruota trylika svarbiausių mūsų šalies krepšinio pergalių: 1937, 1939 ir 2003-ųjų pergalės Europos vyrų krepšinio čempionate, 1997-ųjų triumfas Europos moterų krepšinio čempionate ir 1938-aisiais laimėti sidabro medaliai, 1995, 2013 ir 2015-aisiais iškovoti Europos vyrų krepšinio čempionato sidabro medaliai, 2007-aisiais – bronzos medaliai Europos vyrų krepšinio čempionate, 1992, 1996 ir 2000 olimpinė bronza ir 2010-aisiais laimėti bronzos medaliai pasaulio vyrų krepšinio čempionate.