Pastaraisiais metais vasaros pabaigoje visos sportui neabejingos Lietuvos akys tradiciškai nukreiptos į krepšininkus – būtent rugpjūčio mėn. vyksta Senojo žemyno arba net pasaulinio masto varžybos, kuriose mūsų vyrai paprastai laikomi rimtais pretendentais į aukščiausios prabos medalius. Lietuviai už Atlanto neatsilieka nuo savo tautiečių Nemuno krašte, kiek įmanydami palaiko Lietuvos rinktinę ir iš Amerikos, taip pat randa kitokių būdų, kaip per sportą garsinti savo šalį svetur. Štai jau ketvirtus metus Portlando apylinkėse gyvenantys Inga Sadaunikaitė-Kozhevnikov su savo vyru Andrejumi bei Giedrė ir Vilmantas Babarskai, pasitelkę į pagalbą po porą „legionierių“ iš Meksikos ir Rusijos, garsina Lietuvą Šiaurės Vakarų pakrantėje.
Prieš 35 metus pradėtame organizuoti pusantros paros 199 mylių (beveik 320 km) Oregono valstijos maratoniniame bėgime nuo Mt. Hood viršukalnės iki Seaside kurorto pakrantės šiemet ketvirtą sykį iš eilės startavo „Lituanica“ – šitaip lietuvių suburtą komandą dar 2013-aisiais Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metinių proga pakrikštijo Portlando lietuvių bendruomenės apylinkės valdyba. Beje, tai toli gražu ne vienintelė šio populiariausio Oregone komandinio ilgų nuotolių bėgimo organizatorių palaiminta „ekspansija“ už JAV ribų – jau penkerius metus organizuojami panašūs maratoniniai bėgimai Izraelyje, o šių metų liepą įvyko pirmasis tarptautinis „Hood to Coast“ Kinijoje, kurio vienu vadovų tapo ne kas kitas, o geriausiu visų laikų kinų krepšininku laikomas Yao Ming! Praeitais metais į NBA „Šlovės areną“ oficialiai priimtas kinų milžinas turbūt iki šiol puikiai prisimena ir jam bent keliose krepšinio pirmenybėse vadovavusį vyr. trenerį Joną Kazlauską bei sėkmingą Kinijos vyrų rinktinės žygį, 2008 m. Olimpiados ketvirtfinalyje savo gimtinėje sustabdžiusį… ne ką kitą, o jų varžovus iš Lietuvos. Bet apie kinų „Sabonį“ ir jo lietuviškąsias sąsajas daugiau papasakosime kitą kartą – sugrįžkime prie ką tik šį savaitgalį įvykusio 36-ojo „Hood to Coast“ komandinio maratono.
Šiemet Portlando lietuvių bendruomenei šis įvykis toli gražu neeilinis, juk prie vietinių sporto mėgėjų grupės pasijungė ir bėgimą Amerikoje „atradęs“ Lietuvos Respublikos generalinis konsulas Darius Gaidys iš Los Andželo, neatsispyręs „Lituanicos“ vadovės Ingos gundymui išbandyti jėgas ekstremaliomis sąlygomis.
„Ši vasara man – asmeninių fizinių išbandymų metas. Viskas prasidėjo birželį Kauno maratonu San Fransiske, vėliau buvo ilgas žygis Mammoth kalnais, o šį savaitgalį Oregone dalyvavau „Hood to Coast“ bėgime, – dar nespėjus susigulėti įspūdžiams pasakoja Darius. – Tai – estafetinis bėgimas nuo Mt. Hood iki Oregono pakrantės, iš viso 199 mylios (kaip nuo Vilniaus iki Palangos), kiekvienas iš daugiau nei tūkstančio dalyvaujančių komandų 12 bėgikų įveikia bent 3 atkarpas. Labiausiai rūpėjo išbandyti save tokioje itin sudėtingoje rungtyje, o dar ir pasitaikius unikaliai galimybei tapti lietuvių suburtos komandos „Lituanica“ dalimi. Sunku bėgti pievomis kepinant kaitriai Vakarų pakrantės saulutei, nė kiek nelengviau 3 val. nakties kilti į kalną žvyrkeliu per visa apimančias dulkes, ne pats lengviausias dalykas ir pusantros paros kratytis autobusiuke pasiimant atkarpą baigusį bėgiką ir išleidžiant į trasą naująjį (beje, neoficialiai rungtyniaujama, kieno autobusiukas įmantriausiai išdažytas, o čia mūsiškiui nebuvo konkurencijos; jį paskolino Portlando „Timbers“ ir Lietuvos futbolo rinktinės gynėjas Vytautas Andriuškevičius!), bet viską atperka neįtikėtina komandinė dvasia, kai dalijamės maistu ir vandeniu, kai aplenkiantis bėgikas būtinai pasako „šaunuoliai“, kai pakelės gyventojai įrengia improvizuotus fontanus bėgantiems atsivėsinti, o iš pravažiuojančių autobusiukų aidi palaikymo šūksniai ir Alpių varpelių barškėjimas. Neįtikėtina patirtis dalyvauti šiame bėgime, ačiū „Lituanicos“ vadovei už galimybę prisijungti ir praleisti dvi puikias paras su jumis visais!“
Turbūt nesuklysiu teigdamas, kad šio ne tik ilgiausios distancijos, bet ir keisčiausio estafetinio bėgimo pasaulyje epitetą seniausiai užsitarnavusio žymiausio Oregono maratono dalyvis savo diplomatinį kostiumą į bėgiko aprangą nė nemirktelėjęs iškeistų ir vėl, o gal jau ir už kelių dienų stotų prie starto linijos. Kaip ir beveik 13 tūkstančių kitų pamišusių bėgikų iš 36 šalių, 50-ies Amerikos valstijų, kurie dar per pirmą registracijos į kitų metų „Hood to Coast“ bėgimą dieną pasirašė paskutinį rugpjūčio mėnesio savaitgalį ramų poilsį šeimoje iškeisti į siurrealistinį pusantros paros linksmai kuoktelėjusių žmonių pasaulį.
Kol Inga, Giedrė, Marissa, Mindaugas, Darius, Rytis, Vilmantas, Romanas, Andrejus, Pavel, Sergej bei Javier kovojo su nuovargiu ir „vijosi“ sau iš anksto nusistatytą 30 val. „Hood to Coast“ maratoninės estafetės laiko ribą, šeštadienio popietę Darių Gaidį pasiekė žinutė iš saulėtosios Arizonos lietuvių: „Jei užkabino, atlėk rugsėjo 30 d. pas mus į Flagstaff, AZ. Pereisime ir perbėgsime Didįjį Kanjoną! (Grand Canyon). Atstumas „juokingas“, vos 22 mylios (~35 km).“ Vadinasi, konsulo Dariaus, kaip ir Lietuvos krepšininkų, iššūkiai dar nesibaigia, na o spalvingai išprotėjusiame „Rožių“ mieste maratono bėgikų būryje, manau, sutiksime ir mūsų šalies diplomatų – bėgimo entuziastų ir kitais metais. Juo labiau kad Portlando lietuviams jau antrus metus iš eilės nusišypsojo laimė susilaukti Lietuvių fondo bei Kūno kultūros ir sporto departamento Lietuvoje paramos, kuri šiemet leido „Lituanicai“ padengti estafetinio bėgimo komandos starto mokestį ir pasipuošti nauja „LT Identity“ pagaminta paradine apranga.
Laurynas R. Misevičius – specialiai iš Portlando
„Lituanicos“ nuotraukos