Nuo dangų ramstančio Aspeno iki Nemuno krašto ir Ukrainos

Prieš kelerius metus atsikraustęs į Aspeną, dabartinis Lietuvos garbės konsulas dr. Jonas Prunskis dar nežinojo, kad netrukus atidarys vienintelį konsulatą šiame viename turtingiausių Amerikos kurortų.

Prieš daugiau nei dešimtmetį Kolorado valstijos sostinėje Denveryje vykusioje JAV lietuvių bendruomenės Tarybos sesijoje tuometinis LR ambasadorius Žygimantas Pavilionis J. Prunskį įtikino pradėti diplomatinę karjerą. Jai Čikagoje gimęs ir augęs lietuvis ištikimas iki šiol. Nors tam reikėjo net Valstybės Sekretorės Hillary Clinton užtarimo ir parašo, tačiau dabar Lietuva vienintelė iš užsienio valstybių turi savo diplomatinę atstovybę tokiame svarbiame ir įtakingame mieste Kolorado kalnuose.

J.Prunskis net dvi kadencijas pirmininkavo bendrai Pasaulio lietuvių bendruomenės ir LR Seimo komisijai. O ŠALFASS (Šiaurės Amerikos fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos) slidinėjimo sekcijai Jonas vadovauja jau daugiau nei dešimtmetį, gal prieš 15 metų šias pareigas perėmė iš Algirdo Šėko. Ir iki šiol puikiai atsimena rekordinį dalyvių skaičių Huezo Alpėse Prancūzijoje 2004 m. (Alpe d’Huez), kai vien iš Lietuvos atvyko apie 100 dalyvių ir pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo pirmenybėse prisijungė prie pusšimčio išeivijos atstovų. Tąsyk slidinėjimo varžybose norėjo dalyvauti ir penkiametis lietuvis, bet stoti į startą jam neleido tėvai. Jeigu jo vietoje būtų buvę Jono Prunskio vaikai Vytautas ir Kristina, tokių problemų nebūtų buvę, nes 2009 m. jaunieji Prunskiukai tapo absoliučiais lietuvių slidinėjimo varžybų nugalėtojais Heavenly (JAV), ant slidžių atsistoję vos 2 metų amžiaus. Jonas Prunskis iki šiol saugo 2018 m. laimėtą vyrų aukso medalį ŠALFASS kasmetinėse kalnų slidinėjimo pirmenybėse. Garbingą vietą jo konsulate Aspene užima ir bene panašaus amžiaus, kaip ir pats slidinėjimo entuziastas, slidės. Jas J. Prunskis surado a. a. Stanley Balzeko garaže – lietuvių muziejaus Čikagoje įkūrėjui Amerikos lietuvis talkino jaunystėje.

Besilankant Aspene LR garbės konsulas atkreipė mūsų dėmesį ir į skulptūrą, įamžinusią vietinio paveldo aktyvistę Ramoną Markalunas – už Kolorado lietuvio Jimo ištekėjusią Kanzase gimusią amerikietę. Taip pat pabendravome su švedų kilmės kino filmų prodiuseriu Marku Johnstonu, trečiuoju filmo „Nematomas frontas“ apie Lietuvos partizanus režisieriumi, 2015 m. epinę juostą sukūrusiu su Naujajame Džersyje gyvenančiu lietuviu Vincu Sruoginiu ir savo tautiečiu Jonu Ohmanu, jau kelis dešimtmečius gyvenančiu tarp Lietuvos ir Ukrainos.

Ukraina užėmė kertinę vietą ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo minėjime J. Prunskio garbės konsulate Aspene – Apvaizdos meldėme laisvės tiek savo tautai, tiek kenčiantiems broliams ukrainiečiams. Aspeno municipalitetas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo datą pažymėjo specialiu nutarimu, tą dieną mieste paskelbė Lietuvos diena.

Antradienį, kovo 8-ąją, baigėsi ŠALFASS slidinėjimo varžybos. J. Prunskis iškovojo bronzos medalį vyrų grupėje, o jo žmona Terri – moterų grupėje (nugalėtojais šiemet tapo kaliforniečiai Edas Mickus ir Kimberly Hawkins). O popiet Aspeno tarybos posėdyje LR garbės konsulas jau šio miesto Tarybos nariams pristatė Lietuvos poziciją Rytų Europos konflikte, kalbėjo apie mūsų tautiečių pagalbą Rusijos užpultiems ukrainiečiams, Putino inicijuoto karo esmę. Aspeno taryba priėmė nutarimą, kuriuo smerkiama Rusijos agresija Ukrainoje ir remiami ukrainiečiai kovoje už savo šalies laisvę. Kovo 11-ąją Lietuva švenčia savo nepriklausomybę, švenčiame ir mes – Amerikos lietuviai. Tikėkimės, kad netrukus ir Ukraina galės švęsti kartu. 

Laurynas R. Misevičius

Organizatorių ir Lauryno R. Misevičiaus  nuotraukos

Permanent link to this article: http://www.salfass.org/sportas/nuo-dangu-ramstancio-aspeno-iki-nemuno-krasto-ir-ukrainos/