ŠALFASS metinės pirmenybės po kelių metų pertraukos vyko „Klevo lapo“ šalyje

Laurynas R. Misevičius – Toronto, ONT

Dar 1951-aisiais metais Šiaurės Amerikos Lietuvių Fizinio Auklėjimo ir Sporto Sąjungos (ŠALFASS) pirmtakas Vyriausias Fizinio Auklėjimo ir Sporto Komitetas (VFASK) surengė pirmąsias Š.Amerikos lietuvių sporto žaidynes Toronte, kurios ir tapo puikia pradžia jau daugiau kaip pusę amžiaus stambiausios išeivijos lietuvių sporto organizacijos rengiamoms kasmetinėms sportinėms šventėms. Praėjusį savaitgalį seniausias Kanados lietuvių sporto klubas „Vytis” surado tinkamiausią formą paminėti savo 60-ąjį jubiliejų: kaip ir prieš 57-rius metus Kanados lietuvių „sostinėje” suorganizuota, šiemet jau 58-ąją tapusi ŠALFASS kasmetinė sporto fiesta.

Dalyvavo 22 krepšinio ir 11 tinklinio komandų
Š.m. gegužės mėn. 23-25 d.d. „ilgąjį” savaitgalį University of Toronto filiale Mississauga (ONT) mieste bei Sheridan College Oakville (ONT) jėgas išmėgino 15 vyrų, 4 moterų ir 3 jaunių (iki 18 m. amžiaus) krepšinio komandos bei 4 vyrų ir 5 mišrios (ne mažiau 2 moterų aikštelėje) tinklinio ekipos iš JAV Rytų bei Vakarų pakrančių, Detroito, Čikagos ir Klyvlendo, o taip pat didžiausių lietuviškų sporto klubų Kanadoje. Atkakliausios ir įdomiausios buvo krepšinio varžybos, kurių finalai University of Toronto Mississauga aikštelėje sekmadienį pritraukė šimtus šiai sporto šakai ir lietuvių atletų veiklai neabejingų mūsų tautiečių, na o tame pačiame sporto komplekse rungtyniavę tinklinio komandos dėl medalių kovojo… skambant klasikinei roko muzikai! Taigi nuo penktadienio vakaro iki sekmadienio popietės visų Šiaurės Amerikos lietuvių sporto mėgėjų dėmesys buvo sutelktas į pajėgiausių mūsų krepšininkų, tinklininkų, šachmatininkų, kėgliavimo stendinio šaudymo meistrų pasirodymą Toronte ir Hamiltone.

Varžybos prasidėjo atkakliomis kovomis, o šeštadienio vakare visi rinkosi į balių
Jau po pirmųjų mačų pradėjo aiškėti stipriausios vyrų krepšinio ir tinklinio ekipos – pastarieji šeštadienio vakare jau ir išsidalino medalius: pirmąją vietą užėmė iš toliausiai atvykę Los Angeles “Bangos” tinklininkai. Sidabrinius apdovanojimus iškovojo Bostono lietuvių komanda, o trečioje vietoje liko Detroito „Kovas”. Tuo tarpu gausiausio dalyvių skaičiumi vyrų „B” turnyro krepšininkai inirtingai kovojo dėl teisės iš grupių varžybų patekti į sekmadienį ryte žaidžiamus pusfinalius – tokia laimė teko Niujorko LAK, dviejų Čikagos „Lituanica” komandų bei varžybų šeimininkų Toronto „Vyties” atstovams. Taip pat paaiškėjo moterų, vyrų „A” bei jaunių turnyrų finalininkų poros. Tuo tarpu kėgliavimo varžybos vyko „Brunswick Zone Bowling Lanes” salėje Mississauga (ONT). Pasibaigus sporto programai šeštadienio vakare dauguma ŠALFASS Centro valdybos pareigūnų ir Toronto „Vyties” nariai susirinko į iškilmingą šio lietuvių sporto klubo 60-io paminėjimą Lietuvių Namų didžiojoje salėje, kurį profesionaliai pravedė Edis Stravinskas. Šių eilučių autorius įteikė seniausiam Kanados lietuvių sporto klubui specialų žymenį nuo ŠALFASS. Po oficialios dalies 58-ųjų Žaidynių dalyviai ir svečiai pasiliko pabendrauti šalimais įsikūrusiame „Lokio” bare ir pašokti.

Aukščiausios „prabos” medalius iškovojo tiek Kanados, tiek Jungtinių Valstijų lietuviai
Štai ir atėjo laikas ankstyvą sekmadienio rytmetį lemiamoms ŠALFASS Žaidynių dvikovoms: pirmiausiai į „mūšio lauką” stojo vyrų „B” pusfinalininkai. Pereitų metų analogiško turnyro nugalėtojai Niujorko LAK po labai atkaklios kovos iki paskutinių rungtynių sekundžių įveikė Toronto „Vytį” 55:52, tuo tarpu dviejų „Vėjų Miesto” penketukų „Lituanica baltųjų” ir „Lituanica žaliųjų” mačą laimėjo pirmieji – 44:40. Jaunių „A” turnyre į finalą iškopė Hamiltono „Kovas” pusfinalyje įveikęs Toronto „Aušrą” 60:41. Netrukus paaiškėjo ir šių metų krepšinio varžybų aukso medalininkai – pirmaisiais laimėtojais tapo praeitų metų rezultatą (pasiektą savo sirgalių akivaizdoje) pakartoję tikrą atgimimą išgyvenantys Niujorko LAK vyrai, „B” (mėgėjų) varžybų finale sensacingai įveikę favoritais laikytus Čikagos „Lituanica baltuosius”, treniruojamus žinomo specialisto Kęstučio Ambuto 76:63, nors po pirmosios rungtynių dalies rezultatas dar buvo lygus (33:33), tačiau antrajame kėlinyje čikagiečiai niekaip nesugebėjo uždengti naudingiausio šio turnyro žaidėjo prizą gavusio lietuvių kilmės niujorkiečio Bradd Wierzbicki, į „Lituanica” krepšį finale įmetusio net 48 taškus! Trečiąją vietą užėmė aikštelės šeimininkai Toronto „Vyties” penketukas, įtikinamai nugalėję Čikagos „Lituanica žaliuosius” 65:40. Tik pabaigus vyrų „B” turnyro finalus, visų žiūrovų dėmesį prikaustė dailiosios lyties atstovės, kurių finale iki paskutinio metimo nebuvo aišku, kas laimės aukščiausios vertės medalius – visgi laimė nusišypsojo labiau patyrusioms Toronto „Vyties” krepšininkėms, kurios lemiamą mačą prieš kaimynes iš Hamiltono „Kovo” užbaigė pergalingai 61:59, o Toronto lietuvaitė Andrea Sergautis buvo pripažinta naudingiausia moterų varžybų žaidėja. Sekantis krepšinio fiestos medalių komplektas buvo išdalintas pasibaigus jaunių „A” turnyro finalui – šias rungtynes laimėjo stipresnės sudėties Čikagos „Lituanica”, lemiamoje dvikovoje nugalėjusi Hamiltono „Kovo” jaunimą 70:63 (treti liko Toronto „Aušra”), o „Vėjų mieste” gimęs lietuvaitis Paulius Riškus ne tik tapo naudingiausiu minėtų varžybų žaidėju, bet ir iškart po jaunių finalo prisijungė prie savo žemiečių vyrų „A” komandos, kuri kovoje dėl aukso susirungė su aikštelės šeimininkų „Vyties” ekipa. Nors ir kaip ŠALFASS Žaidynių organizatoriai norėjo, kad stipriausia jų vyrų komanda pakartotų Toronto lietuvių moterų laimėjimą, bet „Lituanica” tik pačioje finalo pradžioje nusileido savo varžovams kelių taškų persvara, o rungtynių antroje pusėje įgijo 10-15 taškų pranašumą ir jį išlaikė iki pat varžybų pabaigos – 73:62 ir be pereinamosios ŠALFASS taurės iškovojo ir jau trečius metus paeiliui steigiamą Lietuvių fondo taurę „geriausiai ŠALFASS turnyro krepšinio komandai”. Naudingiausio vyrų „A” žaidėjo prizu buvo apdovanotas Derek Molis, kuris panašių apdovanojimų lietuvių rengiamose varžybose yra gavęs jau ne kartą. Trečią vietą šių metų šiame turnyre laimėjo Toronto „Aušra”, 75:57 laimėjusi prieš Hamiltono „Kovą”. Tuo tarpu taip pat Lietuvių fondo skiriamą piniginį prizą – 1,000 dolerių paramą kokiai nors JAV lituanistinei mokyklai šiemet buvo nuspręsta pervesti pajėgiausiai vyrų „B” turnyro ekipai – Niujorko LAK (kadangi Čikagos „Lituanica” analogišką apdovanojimą jau buvo iškovojusi pernai), kurį niujorkiečiai su malonumu paskyrė savo miesto Maironio šeštadieninei lietuviškai mokyklėlei. Na o šalimais University of Toronto, Mississauga (ONT) sporto komplekse kitoje salėje vykusiose mišrių komandų tinklinio varžybose pajėgiausiais tapo vėl Los Angeles „Bangos” atstovai, finalinėje dvikovoje laimėję prieš Klyvlendo „Žaibą”. Trečią vietą iškovojo Detroito „Kovas”, o naudingiausiais turnyro žaidėjais buvo pripažinti net du losanželiečiai Saulius Žemaitaitis bei Povilas Jocius, o geriausios tinklininkės prizas atiteko klyvlendietei Vaivai Laniauskaitei. Apie kėgliavimo varžybų, šachmatų ir stendinio šaudymo rezultatus pranešime sekančiame numeryje.